Krikštynų dovanos arba ką dovanoti krikšto tėveliams ar krikšto vaikui

 Krikštynos – tai bene pati pirmoji didžiausia šventė vaiko gyvenime. Ir nors pats vaikas dažnai būna per mažas sąmoningai priimti krikšto sakramentą, ši šventė ne mažiau yra svarbi jo tėvams ir žmonėms, kurie yra išrenkami būti jo krikšto tėvais. Vaikas krikšto sakramentu yra priimamas į krikščionių bendruomenę ir įgauna savo dvasinius globėjus, kurie juo rūpinsis visą likusį gyvenimą ir dalyvaus jam svarbiuose gyvenimo įvykiuose bei šventėse. Nors krikštas savo prigimtimi yra išimtinai religinis įvykis, tačiau laikui bėgant jis tapo ir kultūros dalimi. Susiformavo įvairios su krikštu susijusios tradicijos ir papročiai, išeinantys už bažnytinio krikšto ribų. Žinoma, pats krikštynų centras ir jo esmė visuomet išliks dvasinė, o laikui bėgant susiformavusios tradicijos tik padeda sukurti didesnę šventės nuotaiką, pasirūpinti, kad ji liktų atmintyje.

Krikštynų dovana graviruoti batukai

 Gana svarbi krikštynų šventės dalis yra dovanos, kurios šiai progai yra gana specifinės. Kadangi vaikas krikšto metu paprastai yra per mažas, jo vardu dovanas įteikia jo tėveliai. Visų pirma tėvai skiria dovanas – padėkas krikšto tėvams. Jose paprastai figūruoja paties vaiko perduodama „žinia“, jo asmeniu rašomas tekstas. Tai gali būti graviruotas veidrodis su vaiko nuotrauka ar tiesiog graviruoti rėmeliai. Taip pat tai gali būti vaikiška atributika pasižymintis suvenyras, toks kaip suvenyriniai kūdikio bateliai, kaklo pakabukai medalionai ir panašiai. Dovanos paskirtis yra priminti krikšto tėveliams apie šią šventę ir vaiko dėkingumą. Krikšto tėveliai savo ruožtu taip pat dovanoja dovaną savo krikšto vaikui. Paprastai tai būna brangesnės dovanos, praversiančios vaikui ateityje, tokios kaip tauriųjų metalų pakabukai su išgraviruotu palinkėjimu arba praktiškesnės dovanos, tokios kaip suvenyrinė puošni taupyklė, su mintimi, jog vaikas augtų mokėdamas taupyti savo svajonių įgyvendinimui. Taip pat gana populiari dovana krikštynų proga yra tauraus gėrimo butelis su žinute, jog jį bus galima atidaryti vaikui sulaukus pilnametystės. Labai populiari ir mėgiama dovana yra sidabrinis krikšto šaukštelis su išgraviruotais kūdikio gimimo duomenimis, vardu ir palinkėjimu. Šventės metu nėra pamirštami ir seneliai. Jie paprastai dovanoja anūkui išliekamąją vertę turinčias dovanas, dažniausiai juvelyrinius dirbinius. Seneliams tėvai savo ruoštu vėl gi vaiko vardu, dovanoja nedideles dovanėles atminimui – vaikiškos tematikos suvenyrus arba tiesiog plaktuką seneliui, su palinkėjimu išmokyti anūką (-ę) meistrauti ir virtuvinę mentelę močiutei, su palinkėjimu kepti skanius blynus bei išmokyti šio meno savo anūkėlį (-ę).

rozinis puodelis dovana kriksto mamai

Kokios dovanos dažniausiai dovanojamos krikštynoms?

 Krikštynos yra subtili šventė, kurios metu visas dėmesys skiriamas mažyliui, nors jis galbūt ne visada dar supranta kas aplink jį vyksta. Todėl ir renkant kokios dovanos krikštynų proga bus teikiamos, tenka pasitelkti išmonę, sumanumą, kad dovana būtų praktiška, turėtų prasmę ir būtų vertinama ne tik krikštijamo vaikučio artimųjų, tačiau pačio vaikučio, kai šis paaugs. Todėl dalinamės įžvalgomis, idėjomis ir patarimais, į ką atkreipti dėmesį renkant dovaną krikštynų proga.

Amžinai populiarios dovanos krikštijamiems vaikučiams

 Iš kartos į kartą einanti patirtis, tradicijos atsispindi ir renkantis krikštynų dovanas. Kartais sakoma, jog tai nuvalkiotos arba ne visai laikmetį atitinkančios idėjos krikštynoms, tačiau jei šeima yra tradicinių pažiūrų (nors nebūtinai), šios dovanos bus tikrai įvertintos:

 • Sidabrinis šaukštelis arba čiulptukas su graviruotu vardu ir krikšto data.
 • Krikšto drabužėliai ar šventiniai drabužėliai (pvz. kepuraitė, šalikėlis) su išsiuvinėtais inicialais.
 • Krikštynų foto knyga.
 • Pinigai ar jų ekvivalentas, pavyzdžiui, nedidelis aukso luitas.
 • Sidabrinė dėžutė pirmajam vaikučio dantukui.
 • Gyvybės draudimas ar kaupiamoji sąskaita banke.
 • Vaikiškos knygos, enciklopedijos ar pašventinta Biblija.
 • Auksinis, sidabrinis papuošalas ar deimantas.
 • Vaikiški žaislai.
 • Torto smeigtukai
 • Graviruotos stiklinės širdelės su vaiko nuotrauka

emos marijos krikstynu-torto-smeigtukas-baltas

Nuo ko priklauso parenkama dovana?

 Pirmiausia, nuo vaikučio lyties. Nors daugelis dovanų yra universalios, ir šiais laikais yra skatinama neskirstyti nei vaikų, nei suaugusiųjų pagal lytį, tačiau kartais šis niuansas išryškėja grynai iš praktiškų sumetimų.

 Krikšto dovanos parinkimas taip pat priklauso ir nuo to, kas tą dovaną dovanoja. Tėvai savo vaikui dovanoja vieno pobūdžio dovanas, krikšto tėvai – jau kito pobūdžio. Tuo tarpu svečiai dar kitokias dovanas. Taigi, kuomet klausiama ką dovanoti krikštijamam vaikučiui, pirmiausia reikia paaiškinti ryšį su juo.

 Žinoma, ne mažesnį vaidmenį vaidina ir pačių tėvų finansinė situacija. Sunkiau besiverčiantiems tėveliams labiau verta dovanoti praktiškas dovanas – drabužėlius, „sauskelnių tortą“, maistelio indelių rinkinuką, kuponus apsipirkti vaikiškų prekių parduotuvėje.

Krikšto dovanos nuo tėvų

 Jei mažylis krikštijamas šiltuoju metu laiku, itin gera idėja pasodinti medelį. Jį galima pasodinti parke, miške (dėl to gali tekti pasiteirauti atitinkamų institucijų) ar savo kieme. Toks sodinimas yra neblogas užsiėmimas pačių krikštynų metu, tarsi šventės kulminacija. Tai itin puiki idėja, kadangi vaikui ūgtelėjus gali atsirasti tradicija aplankyti medelį ir pasilyginti, kuris greičiau auga. Mergaitėms dažniausiai sodinamos liepaitės, tuo tarpu berniukams – berželiai, ąžuoliukai.

 Krikšto albumas taip pat yra gera krikšto dovana nuo tėvelių. Albume vaiko krikšto nuotraukos, šventės svečių nuotraukos ir jų palinkėjimai, ceremonijos akimirkos. Albumo viršelis gali būti odinis ar medinis (labai populiaru pastaraisiais metais) su graviruotu tekstu. Toks albumas pagaminamas jau po krikštynų ir lieka gražus atsiminimas, kurį suaugęs tikrai įvertins teigiamai ir džiaugsis tokia dovana.

krikstynu-sirdele-su-nuotrauka stikline su gimimo duomenim

Dovanos krikštynoms nuo krikšto tėvų

Krikšto tėvais pasirenkami labai artimi žmonės, todėl ir jų dovanos dažnai būna brangesnės, subtilesnės, dažnai aptartos iš anksto su tėvais. Pagal senas tradicijas, krikštatėviai dažnai parūpina krikšto drabužėlius, rožančių, žvakes, kitus krikšto atributus, kurie prilyginami dovanai. Be pačių atributų dovanojamos ir susijusios krikšto dovanos – viena svarbesnė būtų dėžutė relikvijoms saugoti. Dėžutė gali būti medinė, graviruota, išpaišyta, apklijuota – rankų darbo dovanos itin vertinamos.

Šmaikštesni krikštatėviai mėgsta dovanoti tam tikrą daiktą, kurį galima pradėti naudoti sulaukus tam tikrų metų. Štai mėgstama krikštasūniui dovanoti brangaus brendžio butelį su išgraviruotu užrašu, jog šį galima atkimšti su krikštatėviais per 18-ąjį gimtadienį.

medine dezute-krikstynu-nuo-seneliu

Ką dovanoja svečiai?

Į krikštynas atvykę svečiai nėra įpareigoti dovanoti brangių dovanų, dažnai didesnis dėmesys skiriamas dovanos parinkimui patiems tėvams, ypač mamai. Mėgstama dovanoti vaikiškų žurnalų prenumeratas, dovanų kuponus vaikiškoms prekėms ar žaislams įsigyti.

Krikšto dovanos visų pirma yra skirtos atminimui, taigi itin svarbu nepamiršti greta dovanos įamžinti ir norimą perduoti žinutę, palinkėjimą ar padėką. Graviravimo technologija šiuo atveju suteikia galimybę žodžius ant dovanos parašyti visam laikui ir taip suteikti jai dar unikalesnę vertę. Juk visad smagu gauti dovaną, kuri yra viena tokia ir skirta tik tau.

Daugiau idėjų rasite > ČIA


SaugomaĮvertinimas


5
(2 įvertinimai)