Lazerinių technologijų panaudojimas moksliniais tikslais 

 Kalbant apie graviravimą, dažnai pirmiausia įsivaizduojame juvelyrinius dirbinius, kuriuose galime įamžinti žodžius, vardus ir datas. Nors lazerinės technologijos yra labai plačiai naudojamos verslo dovanų, juvelyrikos srityse ar informacijos sklaidos tikslais (lentelės, iškabos), tačiau ši technologija dėl savo specifikos yra sėkmingai naudojama ir inovatyvaus mokslo, technikos eksploatavimo, sudėtingų aparatų kūrimo srityse.


Kosminiai palydovai


 Vienas įdomiausių techninių įrenginių, prie kurių teko prisidėti ir mums, yra „LitSat-1“ palydovas: https://kultura.lrytas.lt/istorija/2017/10/17/news/pirmojo-lietuvisko-palydovo-kurejas-prasitare-kas-slypejo-jo-viduje-3070264/. Šis nedidukas, bet sudėtingas įrenginys skriedamas virš Lietuvos ribų galėjo transliuoti kelis lietuviškus žodžius. „Šis projektas tam tikra prasme priartino kosmines idėjas prie žemės – tiek verslas, tiek valdžios atstovai, tiek visuomenė patikėjo, kad tokius sudėtingus gaminius kaip kosminės technologijos galima kurti ir Lietuvoje“ – būtent tokias mintis spaudoje („15 min.“ redakcijai) išreiškė Kosmoso asociacijos vadovas. Šiuo metu KTU jau atlieka bandymus su nauja sistema ir kuria kitą palydovą, kuriam kaip ir pirmajam bus pjaunamos itin tikslios ir nedidelės detalės. Toks darbas puikiai atliekamas lazerinio pjaustymo pagalba.

Identifikuojančių numerių ir parametrų žymėjimo lentelės techniniams įrenginiams

Techniniams įrenginiams pažymėti yra būtina patvari, ilgaamžiška technologija, kuri būtų atspari kartais net labai nedėkingoms aplinkos sąlygoms. Pavyzdžiui, gaisro, avarijos atveju žymos privalo išlikti. Tokio tipo techninės lentelės yra naudojamos aviacijos srityje, kad lėktuvo avarijos atveju galima būtų identifikuoti objektą. Taip pat jas naudoja nurodyti technikos gamintoją, unikalius serijinius numerius įvairiems gamykliniams agregatams, žemės ūkio, transporto įrangai. Šios lentelės yra renkamosis dėl patvarumo atsparumo temperatūrų kaitai ir chemikalams.

technine-lentele-aliuminio


 Lazerių gamyba


 Lietuva lazerių gamyboje jau ne pirmus metus yra puikiai įsitvirtinusi ir užima pirmaujančias pozicijas. Lietuvoje gaminami lazeriai yra naudojami visame pasaulyje, ypatingai medicinos ir karo srityse. Lietuvos įmonių kuriami lazeriai pasižymi kokybe, įvairove, pritaikomumu specifinėms sritims ir kai kurie net unikaliais išrastais techniniais sprendimais:

https://www.delfi.lt/mokslas/mokslas/pasaulineje-lazeriu-parodoje-net-10-lietuvos-imoniu.d?id=68294482 Lazerių gamyba yra sudėtinga, negalinti sau leisti net mažiausių funkcionalių detalių paklaidų, tad jų gamybai yra naudojami kiti, pavyzdžiui mūsų įmonės lazeriai, pjaunantys, graviruojantys ir markiruojantys reikiamas detales.

  •  Medicinos pramonė

 Medicinos pramonėje taip pat neapsieinama be lazerinio graviravimo. Be jau minėtųjų lazerių gamybos, medicinoje gana svarbią vietą užima įrangos graviravimas, tokios kaip medicininiai įrankiai, dirbtiniai implantai, dedami į kūną ir pan. Lazerinis graviravimas šioje srityje yra nepakeičiamas, kadangi nuolat dezinfekuojant įrankius, naudojant chemiją ar implantui ilgus metus būnant žmogaus kūne, graviravimas išlieka nepakitęs ir yra nekenksmingas.

medicininiai įrankiai žymėti lazeriu

  •  Karo pramonė

Karo pramonei lazerių pagalba yra kuriama ne tik technika, tokia kaip optiniai taikikliai. Labai svarbus yra ginklų žymėjimas. Kiekvienas ginklas, taip pat ir laikomas namuose, privalo turėti savo identifikavimo numerį ir leidimą. Graviūros pašalinti neįmanoma, nebent mechaniniu būdu, bet tuomet lieka šalinimo pėdsakai ir akivaizdu, kad ginklas yra nelegalus. Taigi lazerinis ginklo graviravimas yra vienintelis patikimas būdas jį pažymėti tinkamai.


Mokslinių tyrimų laboratorijos


 KTU, VU ir kiti Lietuvos universitetai atlieka nemažai mokslinių tyrimų, kuria naujus produktus ir savo išradimais garsina Lietuvą pasaulyje: http://www.technologijos.lt/n/mtl/zyme/Lietuviski-isradimai-ir-ju-patentai?tid=5808 Laboratorijose kuriamiems išradimams reikalinga padaryti nemažai bandinių, prototipų, kol yra sukuriamas baigtinis produktas ir paleidžiama serijinė gamyba. Tokiems tikslams lazerinė technologija yra itin tinkama: ji per minimalų laiką iš įvairių medžiagų itin kokybiškai gali išpjauti, išgraviruoti vienetines detales. Tai leidžia pagreitinti išradimų kūrimo procesą ir racionaliai panaudoti jam skirtą biudžetą.

 Apibendrinant galima sakyti, jog pagrindiniai lazerinių technologijų privalumai yra didelis darbų tikslumas, ilgaamžiškumas, atsparumas išorės sąlygoms, itin smulkių, mažų detalių pjovimas/graviravimas. Lazeris yra tinkamas labai įvairioms medžiagos: silikonui, stiklui, plastikams, aliuminiui, sidabro, vario folijai, įvairiems metalams pjauti ir graviruoti. Graviravimas gali būti įvairus: paviršinis markiravimas, graviravimas ar giluminis graviravimas.


SaugomaĮvertinimas


5
(2 įvertinimai)

Vienas įrašas “Lazerinės technologijos mokslui

  1. Lietuviai neatsilieka lazerinėse technologijose, greit uzkariausim ir kosmosą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *