Kalbant apie graviravimą, dažnai pirmiausia įsivaizduojame juvelyrinius dirbinius, kuriuose galime įamžinti žodžius, vardus ir datas.
Nors lazerinės technologijos yra labai plačiai naudojamos verslo dovanų, juvelyrikos srityse ar informacijos sklaidos tikslais (lentelės, iškabos), tačiau ši technologija dėl savo specifikos yra sėkmingai naudojama ir inovatyvaus mokslo, technikos eksploatavimo, sudėtingų aparatų kūrimo srityse.
Kosminiai palydovai
Vienas įdomiausių techninių įrenginių, prie kurių teko prisidėti ir mums, yra „LitSat-1“ palydovas:
Šis nedidukas, bet sudėtingas įrenginys skriedamas virš Lietuvos ribų galėjo transliuoti kelis lietuviškus žodžius.
„Šis projektas tam tikra prasme priartino kosmines idėjas prie žemės – tiek verslas, tiek valdžios atstovai, tiek visuomenė patikėjo, kad tokius sudėtingus gaminius kaip kosminės technologijos galima kurti ir Lietuvoje“ – būtent tokias mintis spaudoje („15 min.“ redakcijai) išreiškė Kosmoso asociacijos vadovas.
Šiuo metu KTU jau atlieka bandymus su nauja sistema ir kuria kitą palydovą, kuriam kaip ir pirmajam bus pjaunamos itin tikslios ir nedidelės detalės.
Toks darbas puikiai atliekamas lazerinio pjaustymo pagalba.
Identifikuojančių numerių ir parametrų žymėjimo lentelės techniniams įrenginiams
Techniniams įrenginiams pažymėti yra būtina patvari, ilgaamžiška technologija, kuri būtų atspari kartais net labai nedėkingoms aplinkos sąlygoms.
Pavyzdžiui, gaisro, avarijos atveju žymos privalo išlikti.
Tokio tipo techninės lentelės yra naudojamos aviacijos srityje, kad lėktuvo avarijos atveju galima būtų identifikuoti objektą.
Taip pat jas naudoja nurodyti technikos gamintoją, unikalius serijinius numerius įvairiems gamykliniams agregatams, žemės ūkio, transporto įrangai.
Šios lentelės yra renkamosis dėl patvarumo atsparumo temperatūrų kaitai ir chemikalams.
Lazerinės technologijos Lietuvoje – Lazerių gamyba
Lietuva lazerių gamyboje jau ne pirmus metus yra puikiai įsitvirtinusi ir užima pirmaujančias pozicijas.
Lietuvoje gaminami lazeriai yra naudojami visame pasaulyje, ypatingai medicinos ir karo srityse.
Lietuvos įmonių kuriami lazeriai pasižymi kokybe, įvairove, pritaikomumu specifinėms sritims ir kai kurie net unikaliais išrastais techniniais sprendimais:
Lazerių gamyba yra sudėtinga, negalinti sau leisti net mažiausių funkcionalių detalių paklaidų, tad jų gamybai yra naudojami kiti, pavyzdžiui mūsų įmonės lazeriai, pjaunantys, graviruojantys ir markiruojantys reikiamas detales.
Medicinos pramonė
Medicinos pramonėje taip pat neapsieinama be lazerinio graviravimo.
Be jau minėtųjų lazerių gamybos, medicinoje gana svarbią vietą užima įrangos graviravimas, tokios kaip medicininiai įrankiai, dirbtiniai implantai, dedami į kūną ir pan.
Lazerinis graviravimas šioje srityje yra nepakeičiamas, kadangi nuolat dezinfekuojant įrankius, naudojant chemiją ar implantui ilgus metus būnant žmogaus kūne, graviravimas išlieka nepakitęs ir yra nekenksmingas.
Karo pramonė
Karo pramonei lazerių pagalba yra kuriama ne tik technika, tokia kaip optiniai taikikliai.
Labai svarbus yra ginklų žymėjimas.
Kiekvienas ginklas, taip pat ir laikomas namuose, privalo turėti savo identifikavimo numerį ir leidimą.
Graviūros pašalinti neįmanoma, nebent mechaniniu būdu, bet tuomet lieka šalinimo pėdsakai ir akivaizdu, kad ginklas yra nelegalus.
Taigi ginklo graviravimas lazeriu yra vienintelis patikimas būdas jį pažymėti tinkamai.
Kur dar naudojamos lazerinės technologijos?
Pramonė:
- Medžiagų apdirbimas: lazeriai naudojami pjauti, virinti, gręžti, šlifuoti, grūdinti, žymėti ir valyti įvairias medžiagas, tokias kaip metalai, plastikas, mediena, stiklas ir tekstilė.
- Gamyba: lazeriai naudojami gaminti elektroninius komponentus, automobilių dalis, medicinos prietaisus ir daugelį kitų produktų.
- Statyba: lazeriai naudojami matuoti atstumus, niveliuoti paviršius ir pjauti statybines medžiagas.
Medicina:
- Chirurgija: lazeriai naudojami atlikti įvairias operacijas, tokias kaip akių operacijos, odos vėžio pašalinimas ir širdies operacijos.
- Diagnozė: lazeriai naudojami diagnozuoti ligas, tokias kaip vėžys ir diabetas.
- Terapija: lazeriai naudojami gydyti įvairias ligas ir būkles, tokias kaip artritą, skausmą ir žaizdas.
Kasdieninis gyvenimas:
- Optiniai diskai: lazeriai naudojami skaityti ir rašyti duomenis į kompaktinius diskus (CD), skaitmeninius vaizdo diskus (DVD) ir Blu-ray diskus.
- Lazeriniai spausdintuvai: lazeriai naudojami spausdinti dokumentus ir vaizdus.
- Lazeriniai skeneriai: lazeriai naudojami nuskaityti prekių kodus parduotuvėse ir bibliotekose.
- Telekomunikacijos: lazeriai naudojami perduoti duomenis dideliais atstumais optiniais pluoštais.
Tai tik keletas pavyzdžių, kaip lazerinės technologijos naudojamos įvairiose srityse.
Lazerinės technologijos nuolat tobulėja ir ateityje bus naudojamos dar plačiau.
Be aukščiau išvardintų sričių, lazerinės technologijos taip pat naudojamos:
- Moksliniai tyrimai: lazeriai naudojami įvairiuose moksliniuose tyrimuose, pavyzdžiui, atmosferos tyrimuose, chemijos tyrimuose ir medicinos tyrimuose.
- Meno ir pramogų industrija: lazeriai naudojami kuriant specialiuosius efektus filmuose ir koncertuose, taip pat kuriant šviesos šou ir lazerines skulptūras.
- Aplinkos apsauga: lazeriai naudojami teršalams stebėti ir pašalinti.
Lazerinės technologijos yra universalus įrankis, turintis daugybę potencialių taikymų. Tikėtina, kad ateityje lazerinės technologijos bus naudojamos dar plačiau ir turės didelį poveikį mūsų gyvenimui.
Mokslinių tyrimų laboratorijos
KTU, VU ir kiti Lietuvos universitetai atlieka nemažai mokslinių tyrimų, kuria naujus produktus ir savo išradimais garsina Lietuvą pasaulyje:
Laboratorijose kuriamiems išradimams reikalinga padaryti nemažai bandinių, prototipų, kol yra sukuriamas baigtinis produktas ir paleidžiama serijinė gamyba.
Tokiems tikslams lazerinė technologija yra itin tinkama: ji per minimalų laiką iš įvairių medžiagų itin kokybiškai gali išpjauti, išgraviruoti vienetines detales.
Tai leidžia pagreitinti išradimų kūrimo procesą ir racionaliai panaudoti jam skirtą biudžetą.
Apibendrinant galima sakyti, jog pagrindiniai lazerinių technologijų privalumai yra didelis darbų tikslumas, ilgaamžiškumas, atsparumas išorės sąlygoms, itin smulkių, mažų detalių pjovimas/graviravimas.
Lazeris yra tinkamas labai įvairioms medžiagos: silikonui, stiklui, plastikams, aliuminiui, sidabro, vario folijai, įvairiems metalams pjauti ir graviruoti.
Graviravimas gali būti įvairus: paviršinis markiravimas, graviravimas ar giluminis graviravimas.
Daugiau apie lazerinių technologijų pritaikymą ČIA >>> Lazerinis graviravimas | Pjovimas lazeriu