NERŪDIJANČIO PLIENO SAVYBĖS
Atsparumą korozijai suteikia nematoma chromo oksido apsauginė plėvelė, kuri susidaro plieno paviršiuje, veikiant aplinkoje esančiam deguoniui. Netgi tuo atveju, kai plieno paviršius pažeidžiamas fiziškai ar chemiškai, apsauginė plėvelė labai greitai atsistato po to, kai pažeidimo šaltinis pašalinamas nuo plieno paviršiaus.
Dėl to nerūdijančiam plienui nereikalingas joks padengimas ar kita apsauga nuo korozijos. Tinkamai prižiūrima medžiaga išlaiko spindintį ir ryškų paviršių, netgi po ilgo naudojimo.
- Inertiškas įvairioms aplinkoms bei visiškai netoksiškas.
Nerūdijančio plieno paviršius neabsorbuoja maisto medžiagų, su kuriomis liečiasi, bei įvairių cheminių ploviklių ar valiklių, kuriais yra valomas. Jo kietas ir lygus paviršius puikiai ir lengvai nuvalomas nuo pašalinių medžiagų, ant jo paviršiaus nesusidaro įvairios „bio“ plėvelės, tuo būdu šio plieno paviršius išlaiko aukštus higienos reikalavimus.
- Atsparus tiek žemai, tiek aukštai temperatūrai.
Nerūdijantis plienas labai gerai pasipriešina „terminiam šokui“ – greitam ir žymiam temperatūrų pokyčiui
- Praktiškas, estetiškas ir ilgaamžis.
Fizinės savybės leidžia lengvai pagaminti įvairaus dizaino, įvairių formų ekonomiškus ir lengvai prižiūrimus gaminius. Gaminiai būna tvirti ir ilgaamžiai, atsparūs nusidėvėjimui ir aplinkos poveikiui.
Tačiau priežiūra ir kai kurie valymo procesai turi buti periodiškai atliekami geros plieno paviršiaus buklės (estetinės išvaizdos ir atsparumo korozijai) palaikymui.
PIRMINIS NERŪDIJANČIO PLIENO PAVIRŠIŲ VALYMAS
Apsauginė plastikinė plėvelė, kuri dengia paviršių gamybos, transportavimo ir montavimo metu, apsaugo nerūdijančio plieno gaminių paviršius nuo mechaninių ir cheminių pažeidimų. Tačiau nuo ilgo UV spindulių poveikio plastikinė plėvelė keičia savybes ir adheziniai klijai perdaug sukimba su nerūdijančiu plienu, todėl jos pėdsakai tampa sunkiai nuvalomi. Dėl to rekomenduojama apsaugines plastikines plėveles pašalinti nedelsiant, kai jos tampa nebereikalingos (kai atlikti transportavimo, montavimo darbai).
Jeigu gaminiai montuojami jiems esant jau be plastikinės apsauginės plėvelės, pageidautina vengti nešvarumų atsiradimo, pirmiausia juos laikant uždengtus, bei montuojant juos po to, kai kiti darbai, kurie galėtų sukelti nešvarumų atsiradimą, jau atlikti. Montavimo ar kitų darbų metu ant paviršių nuo įrankių arba salyčio su „juodu“/anglingu plienu atsirandančios geležies dalelės turi buti pašalintos neatidėliotinai. Plieno dulkės, atsirandančios nuo tokių operacijų kaip suvirinimas, pjovimas, gręžimas ir t.t. per labai trumpą laiką sukelia rūdijimo procesą. Negana to, kad šios dalelės rūdija savaime, jos taipogi pažeidžia savaime atsistatantį nerūdijančio plieno „pasyvųjį sluoksnį“, sukeldamos taškinę koroziją.
KASDIENĖS PRIEŽIŪROS VALYMO PRIEMONĖS IR PERIODIŠKUMAS
Tinkamos valymo priemonės yra tiekiamos specializuotose paviršių priežiūros įmonėse. Prieš pradedant valymą, būtina įsitikinti, kad atitinkamų priemonių sveikatos ir darbo saugos informacija yra gauta iš gamintojo ir visiškai suprantama. Kilus abejonėms, kreipkitės į valymo priemonių gamintojų atstovus.
Valymas visada turi būti atliekamas struktūros (šlifavimo) kryptimi, ne skersai.
Oksidacijos šaltiniai, pirštų antspaudai ir kitos žymės gali buti pašalinamos naudojant muiluotą vandenį arba specialią švelnią valymo priemonę bei švelnaus paviršiaus medžiagą arba zomšą. Geriausia naudoti purškiamus valiklius, kurie palengvina valymą, tolygiai užpurškiant ploną valiklio sluoksnį. Šie valikliai pašalina pirštų antspaudus ir kitus nedidelius nešvarumus, sumažina jų tolimesnio atsiradimo galimybę. Priklausomai nuo valiklio, po užpurškimo ant nerūdijancio plieno, paviršių reikia poliruoti naudojant sausą medžiagą (maskuojančio tipo valiklis) arba užtenka tik nubraukti paviršių servetėle.
Sunkiau nusivalančioms žymėms valyti, naudojamos nailono medžiagos bei specializuoti nerūdijančio plieno valikliai, skirti pašalinti kalkių nuosėdoms bei rūdims. Taip pat gali būti naudojami buitiniai kreminiai valikliai. Šios priemonės taipogi gali būti naudojamos vandens nutekėjimo žymėms ir šviesos atspindėjimo netolygumams šalinti. Po valymo būtina pašalinti valymo priemonių likučius su distiliuotu vandeniu ir nusausinti, kad būtų išvengta vandens nutekėjimo žymių.
Sunkiausiai pašalinamiems nešvarumams naudojami nerūdijančio plieno paviršiams skirti valikliai, kurių sudėtyje yra fosforo rūgšties. Po panaudojimo valiklių likučiai pašalinami distiliuotu vandeniu arba aukšto slėgio vandens srove, jei tai įmanoma, paviršius nusausinamas.
Atsiradus taškinei korozijai, paviršiaus atstatymui naudojamos specialios valymo priemonės ar mechaninis valymas. Atstatant nerūdijančio plieno korozijos apsaugą ar panaudojus didelės koncentracijos rūgštis, vizualiai paviršius gali pasikeisti. Pastos pavidalo valikliai gali būti naudojami lokalinių korozijos židinių šalinimui. Naudojant šias valymo priemones, tam, kad būtų užtikrintas saugus darbas ir aplinkos apsauga, būtina laikytis gamintojo nurodymų
Draudžiama !!!
- Šveitimo milteliai negali būti naudojami, kadangi šios priemonės gali palikti paviršių įbrėžimus!
- Draudžiama valyti paviršius statmenai šlifavimo krypčiai!
- Draudžiama nerūdijančio plieno paviršių priežiūrai naudoti priemones, turinčias chloridų (ypač hidrochloridinės rugšties). Jeigu šie produktai būtų panaudoti per klaidą, paviršių reikia nuplauti gėlu vandeniu, nuvalyti specialiomis primonėmis, pašalinančiomis susidariusius oksidus ir kitus junginius!
- „Juodo“/anglingo plieno pagrindą turincios medžiagos, pvz., plieniniai šepečiai, padai, tinkleliai, negali būti naudojami nerūdijančiam plienui valyti, todėl, kad, be įbrėžimų, tokios medžiagos gali palikti plieno Fe daleles, kurios laikui bėgant gali tapti taškinės korozijos židiniais, veikiant atmosferos drėgmei. Taip pat draudžiama naudoti valymo priemones ir įrankius, prieš tai naudotus „juodo“/anglingo plieno paviršiui valyti.
- Griežtai draudžiama naudoti šiurkščias, abrazyvines medžiagas!